MOSTAR I MEDZIUGORIE

WYCIECZKA CAŁODNIOWA, PODCZAS KTÓREJ ODWIEDZAMY MOSTAR ORAZ MEDJUGORJE

MOSTAR

Będąc w środkowej części Chorwacji warto wybrać się do Mostaru, miasta położonego na terenie Bośni i Hercegowiny. Nazwa miasta pochodzi od słowa mostari, czyli strażnicy mostu. Piękne położony, w Kotlinie Mostarskiej, na obu brzegach rzeki Neretwy Mostar mocno ucierpiał podczas trwającej cztery lata (1992-1995) wojny domowej. Ślady walk widoczne są na każdym kroku.

Znajdująca się po Bośniackiej (muzułmańskiej) stronie, stara część miasta, która została niemalże zrównana z ziemią podczas wojny domowej, została odbudowana. Obecnie główną atrakcją turystyczną jest Meczet Karadjozbega z 1564 r. udostępniony do zwiedzania oraz klimatyczne stragany, które pozawalają nam się przenieść w świat orientu.

Najbardziej rozpoznawalną konstrukcją starówki jest kamienny most, wzniesiony przez Turków w 1566 r. Wysoki na niemal 30 metrów most jest areną widowiska, od którego ciarki przechodzą po najtwardszych kręgosłupach. Chodzi o Ikara Mostaru, czyli konkurs skoków do wody bez zabezpieczeń. Ponoć ma tradycję równie długą, jak sam most. Jest to jednak rozrywka dla naprawdę odważnych – widziana z góry Neretwa wydaje się bowiem bardzo wąska.

MEDZIUGORIE

Medziugorie to popularny ośrodek pielgrzymkowy w Europie. Corocznie przybywa tu 2,2–2,5 mln pielgrzymów. Jego główny punkt stanowi kościół pw. świętego Jakuba, zaś w pobliżu sąsiednich wsi Bijakovići i Zvirovići znajdują się dwa często odwiedzane wzniesienia: Wzgórze Objawień (Podbrdo) – miejsce pierwszych objawień oraz Góra Krzyża (Kriżevac). Ich zbocza są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. W miejscach objawień ustawiono krzyże. Dodatkowo, w drodze na Podbrdo umieszczono płaskorzeźby z brązu, przedstawiające tajemnice różańca, zaś przy szlaku na Kriżevac – stacje drogi krzyżowej.